Hírek

Élelmiszerbiztonság és fenntartható étkeztetés

Az Étkeztetési Szolgáltató Gazdasági Szervezetnél (ÉSZ GSZ) – a szervezet megalapítása óta -az élelmiszerbiztonsági és minőségi menedzsment rendszerében kiemelten fontos szempont az élelmiszerekkel dolgozó munkatársak rendszeres képzése. Ennek részeként a szervezet dolgozói minden évben kettő egész napos tréningen vesznek részt vizsgával egybekötve, amelynek során a legújabb élelmiszerhigiéniai előírások és fenntarthatósági szempontok ismereteivel is gazdagodnak. A képzések során az élelmiszerbiztonság és a környezettudatosság összekapcsolódik, ami lehetővé teszi, hogy a munkatársak a gyakorlatban alkalmazható, magas színvonalú tudással lássák el napi feladataikat.

Az idei évben 227 fő konyhai dolgozó vett részt a képzésen, ahol többek között az élelmiszer rendszerek környezeti hatásaival és az alternatív fehérjék táplálkozásunkban betöltött szerepével is megismerkedhettek. A 48 főt kitevő szakképzett élelmezésvezető és szakács munkatárs továbbképzésében kiemelt figyelmet kaptak a fenntartható étlaptervezési és ételkészítési gyakorlatok témakörei.

Az ÉSZ GSZ a SF4C (SchoolFood4Change) nemzetközi projekt aktív résztvevője, amelynek keretében a fenntartható táplálkozási és étkeztetési elvek meghonosítását támogatja. A programhoz több olyan budapesti középiskola is csatlakozott, ahol a Fővárosi Önkormányzat alapfeladataként biztosítja az étkeztetést, így az ÉSZ GSZ dolgozói közvetlenül hozzájárulhatnak a fiatal generáció tudatos táplálkozásához. A SF4C projekt célja, hogy a program megvalósítás eredményeként az iskolai étkeztetés fenntarthatóbb és környezetbarátabb legyen, előtérbe helyezve a helyben termelt, szezonális alapanyagok használatát, a hulladékcsökkentést, valamint az egészséges és kiegyensúlyozott étrendet.

A projekt révén az ÉSZ GSZ munkatársai a fenntartható étkezés és étkeztetés nemzetközi jó gyakorlataival is megismerkedhetnek, amelyek új perspektívákat és eszközöket biztosítanak a helyi étkeztetési gyakorlatok fejlesztéséhez. Az ÉSZ GSZ ezzel is erősíti és fejleszti a fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettségét, miközben magas színvonalú, biztonságos és egészséges ételeket biztosít a köznevelési intézmények gyermekei, tanulói, a jövő nemzedéke számára.


Élelmiszerbiztonság és fenntartható étkeztetés

ÉSZ GSZ: Új lépések az élelmiszerpazarlás ellen az ételmentési program keretében
Az Étkeztetési Szolgáltató Gazdasági Szervezet (ÉSZ GSZ) elkötelezetten dolgozik az élelmiszerpazarlás csökkentésén, valamint a fenntartható étkezési gyakorlatok bevezetésén, amelyekkel a környezetvédelem és a társadalmi felelősségvállalás előmozdítását célozza meg. Ezek érdekében az ÉSZ GSZ a Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel összefogva, – Magyarországon elsőként – egy átfogó ételmentési programot indított, amelynek középpontjában az élelmiszerfelesleg újrahasznosítása, és a rászorulók támogatása áll.

Az ételmentési program során az ÉSZ GSZ konyháin az ebédeltetés végén megmaradt, de még ki nem tálalt, fogyasztásra alkalmas ételeket csomagolják, sokkolva hűtik, és másnap elszállítják a rászorulóknak. A megvalósítás kulcsa egyrészt az ÉSZ GSZ élelmiszerbiztonsági rendszere, amely szigorúan felügyelt és teljes egészében nyomonkövethető, másrészt az Élelmiszerbank szakemberei, akik a sokkoló technológia biztosítása mellett – szervezett keretek között – valósítják meg az adományozást. A program nemcsak a környezeti terhelést csökkenti az élelmiszer-hulladék mérséklésével, hanem hozzájárul a helyi rászorulók élelmezéséhez is, így támogatva a társadalmi felelősségvállalás erősítését.

A pilot program 2023 májusban egy iskolai tesztkonyhán indult, ugyanebben az évben szeptembertől az ételmentés már 5 konyhán tudott megvalósulni. Ennek eredményeképpen a 2023/2024-es tanítási évben több, mint 18 000 kg étel került megmentésre. 2024 szeptembertől további 4 konyhával immáron 9 konyhára bővült azon helyek száma, ahol az ételmentés megvalósul, így várhatóan az évi 30 tonnát is meghaladja majd a megmentett élelmiszer mennyisége.

Az ÉSZ GSZ célja az, hogy a következő években tovább bővítse ételmentési kezdeményezéseit, valamint ösztönözze az étkeztetésben dolgozókat és a közétkeztetési intézményekben étkezőket a tudatosabb élelmiszerfogyasztásra. Az ÉSZ GSZ elkötelezettsége és erőfeszítései révén olyan példamutató gyakorlatokat alakít ki, amelyek hozzájárulnak a fenntartható közétkeztetés megvalósításához Magyarországon.